تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان گروه عربی بروجرد و آدرس www.arabi-borujerd.lxb.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.
نام و نام خانوادگی: پایه و دوره تحصیلی: اول نظام جدید نام درس: عربی نام دبیرستان : شماره طرح درس:4 تاریخ اجرا: / /
موضوع درس: اسم فاعل و اسم مفعول هدف کلی : آشنایی با جامد و مشتق مدت زمان : 90 دقیقه محل خدمت: جوکار |
|||||||||||
رئوس مطالب |
هدفهای درسی |
هدفهای رفتار خروجی |
هدفهای رفتار ورودی |
سوالات ارزشیابی تشخیصی |
نتایج ارزشیابی |
مراحل تدریس و انتخاب محتوا |
روش تدریس معلم |
فعالیت شاگرد |
وسایل و ابزار |
زمان |
سوالات ارزشیابی پایانی |
انواع اسمهای جامد و مشتق
1-اسم فاعل
2-اسم مفعول
3- اسم زمان
4- اسم مکان
5- صفت مشبهه
6-اسم مبالغه
7-اسم تفضیل
|
دانش آموزان در پایان درس می توانند:
1-جامد و مشتق را تشخیص دهد.
2-انواع اسمهای جامد و مشتق را نام ببرد.
3-طریقه ساخت اسم فاعل و اسم مفعول را از دو نوع ثلاثی مجرد و مزید بداند.
4-بتواند در یک متن مثل درس چهارم اسم فاعل و اسم مفعولها را درون آن تشخیص دهد. |
دانش آموز باید بتواند
1-اسم های جامد را از مشتق تشخیص دهد.
2-انواع اسمهای جامد و مشتق را نام ببرد.
3- طریقه ساخت اسم فاعل و اسم مفعول را از دو نوع ثلاثی مجرد و مزید با ذکر مثال بداند.
4-در یک متن جدید می تواند اسم مفعول و اسم فاعل را پیدا کند.
5-از طریق دقت در ظاهر فعل و نشانه های آن تشخیص می دهد که آیا این اسم فاعل است یا اسم مفعول و از چه نوع (ثلاثی مجرد یا مزید) ساخته شده است؟ |
دانش آموز باید بداند:
1-کلمه به سه قسمت تقسیم می شود (اسم،فعل،حرف)
2-اسم چیست و چه مشخصه ای دارد؟
3-فعل چیست و چه مشخصه ای دارد؟
4-با فعل ثلاثی مجرد و مزید کاملاً آشنایی داشته باشد و بتواند آنها را از هم تشخیص دهد.
5-با اسمهای مفرد، مثنی و جمع و طرز ساخت آنها آشنایی داشته باشد.
6-بداند که فاعل کننده کار و مفعول کسیکه کاربر آن واقع می شود.
7-صرف فعل ماضی و مضارع و نیز انواع ضمیرها را بداند.
|
1- کلمه چند نوع است؟
2-اسم چیست؟
3-فعل چیست؟
4-انواع فعل را با ذکر مثال نام ببرد؟
5-اسمهای مفرد، مثنی و جمع چه علامتی دارند؟
6-فاعل و مفعول در جمله حاوی چه نقشی هستند؟
7-فعل ماضی را از ذهب و فعل مضارع را از یذهب صرف کند.
8-راه تشخیص ثلاثی مجرد از ثلاثی مزید چیست؟ |
+
+
+
+
×
+
×
+
|
1-شروع کلاس با نام و یاد خدا |
یاد خدا و خواندن دعای فرج |
خواندن دعا به صورت همگانی |
|
4 دقیقه
|
1-اسم جامد یا مشتق را تعریف کنید؟
2-انواع مشتقات را نام ببرید؟
3-طریقه ساخت اسم فاعل و اسم مفعول چگونه است؟
4-راه تشخیص اسم فاعل از اسم مفعول در یک متن چیست؟ |
|
|
|
|
|
|||||||
2-حضور و غیاب |
قرائت |
پاسخ دادن |
دفتر نمره |
2 دقیقه |
|||||||
3- بررسی تکالیف
|
دیدن جزوه ها و امضاء کردن |
ارائه تمرینهای حل شده درس قبل |
خودکار
|
5 دقیقه
|
|||||||
4-اجرای ارزشیابی تشخیص |
پرسش
|
پاسخ
|
|
10 دقیقه
|
|||||||
5-ایجاد آمادگی
|
نوشتن هدفهای درس جدید روی تابلو |
توجه
|
گچ و تابلو
|
10 دقیقه
|
|||||||
6-ارائه مطالب درس جدید
|
نوشتن بروی تابلو همراه با توضیح و پرسش اتفاقی |
گوش دادن، تکرار کردن
|
کتاب و تابلو |
50 دقیقه
|
|||||||
7- خلاصه و نتیجه گیری
|
پرسش از شاگردان در صورت لزوم توضیح دوباره |
جواب دادن و رفع اشکال
|
|
3 دقیقه
|
|||||||
8-ارزشیابی بعد از تدریس
|
باید سوالات رفتار خروجی را جواب دهند. |
پاسخگو (سوال کردن)
|
کتاب و تابلو |
5 دقیقه
|
|||||||
تعیین تکلیف و اختتام |
تعیین امتحان جلسه آینده و حل تمرینهای درس جدید ضروری می باشد. |
داوطلب شدن در درست کردن کاردستی |
|
1 دقیقه |
نظرات شما عزیزان:
